Ana sayfa » Yaprakların Damarları Ne İşe Yarar?
Bitkilerin Dünyası

Yaprakların Damarları Ne İşe Yarar?

Yaprakların rengi neden yeşildir

  Yaprak; Bitkilerin, terleme soluma ve besinleri hazırlama işlerini gören organıdır. Buna göre bitkinin yapraklarını, akciğerlere benzetebiliriz. Yapraklar genelde yeşil renktedir. Bitkilerin(ağaçların) büyük bir kısmı kışın yapraklarını döker; kış olunca yaprağını dökmeyen bitkiler de bulunur. Bunlara sürel yapraklı bitkiler denir. Çam, sürel yapraklı bir ağaç türüdür. Yapraklar bitkinin hayatında önemli rol oynayan bir organdır. Yaprağın üzerinde gözenek dediğimiz küçük delikçikler bulunur. Yaprak bu deliklerden, bazı gaz alışverişinde bulunur. Havadaki oksijeni alarak, bunun yerine karbondioksit gazı çıkarır. Gözeneklerden su buharı çıkar. Bu hadiseye terleme adı verilir ve bitkiyi sıcaktan korumuş olur. Su üzerinde yaşayan bitkilerin yapraklarının suya değen taraflarında, su içinde yaşayan bitki yapraklarının iki yüzünde gözenek bulunmaz. Yaprağın başka bir görevi de içindeki klorofil sayesinde güneş ışığı enerjisiyle karbondioksit ve suyu birleştirerek bitkiye besin maddeleri hazırlamasıdır.

Yaprakların insan vücudu gibi bir yapısı yoktur. İnsanlar gibi hareket edebilir, üreyebilir, boşaltım yapabilirler. Fakat insan organlarıyla bitkilerin organları arasında fark vardır. Yaprak damarları; yaprak yüzeyinde besin maddelerini taşıyan iletim borularıdır. İnsanların damarları gibi kan taşımazlar. Yaprak damarlarını biçim açısından paralel, tüysü, elsi ve ağsı yapıda olmak üzere gruplandırmak mümkündür. Paralel yapraklara mısır, tüysü yapraklara erik, elsi yapraklara asma, ağsı yapraklara kauçuk örnek verilebilir.

 

Summary
Yaprakların Damarları Ne İşe Yarar?
Article Name
Yaprakların Damarları Ne İşe Yarar?
Description
Yaprak; Bitkilerin, terleme soluma ve besinleri hazırlama işlerini gören organıdır. Buna göre bitkinin yapraklarını, akciğerlere benzetebiliriz. Yaprakların insan vücudu gibi bir yapısı yoktur. İnsanlar gibi hareket edebilir, üreyebilir, boşaltım yapabilirler. Fakat insan organlarıyla bitkilerin organları arasında fark vardır. Yaprak damarları; yaprak yüzeyinde besin maddelerini taşıyan iletim borularıdır. İnsanların damarları gibi kan taşımazlar.