Ana sayfa » Terleyince Neden Kötü Kokarız?
İnsan Vücudu

Terleyince Neden Kötü Kokarız?

Ter Kokusunun Nedenleri ve Önlemenin Yolları

Terlemek aslıda vücudumuz için sağlıklı bir olaydır. Terlemenin amacı vücudumuzun sıcaklık derecesini kontrol altında tutmaktır. Vücudumuzdaki toksin adı verilen zararlı maddelerin atılmasında terlemenin rolü oldukça fazladır. Terleme esnasında vücuttan atılan madde büyük oranda sudur.  Bu suyun içinde ise temel olarak çözünmüş halde tuz, klorür, üre ve potasyum gibi maddeler bulunur. Bu maddelerin hiçbiri esasen kokulu değildir. Koltuk altı gibi bölgelerden salgılanan terin içinde ise bazı yağ asitleri ve proteinler bulunur. Terin kokması hadisesi ise, bu yağ asitleri ve protein gibi maddeleri yiyen bakterilerin pisliğidir. Nasıl ki biz yemek yedikten sonra tuvalete gidiyoruz, bakteriler de aynı şeyi yapıp bizim kötü kokmamıza neden olmaktadır.

Ter Kokusunun Sebepleri ve Önlemenin Yolları 

 1) Sıcak hava başlı başına bir terleme sebebidir. Her gün düzenli banyo cildinizdeki bakterilerin sayısını kontrol altında tutacaktır.

2) Terlemeye en müsait olan kısımların gerekli şekillerde temizlemek terlemeyi ve kokuyu azaltacaktır.

3) Yaz aylarına uygun doğal deri, ince ve sandalet tipi ayakkabılar tercih edilmelidir ve yazın ayakkabıları dönüşümlü olarak kullanmalıyız.

4) Ayaklarınızı havalandırın. Ortam müsait ise çıplak ayakla dolaşın veya ara sıra ayakkabılarınızı çıkarmakta fayda olur.

5) Sentetik kumaş teri pamuk gibi emmeyeceğinden çok terleyen biriyseniz sentetik kıyafetlerden uzak durmalısınız. Doğal kumaşlardan üretilen giysiler giyilmelidir. İnce yün, keten, ipek cildinizin hava almasına izin veren malzemelerdir.

6) Fazla efor sarf ederek yapılan sporlar aşırı terlememize neden olur. Egzersiz yaparken derinizdeki nemi hemen uzaklaştıran yüksek teknoloji, spora uygun ve yaz ise ince kıyafetler seçilmelidir.

7) Her gün iç çamaşırı ve kıyafetlerimiz değiştirilmelidir.

8) Yiyecekler de ter kokusuna yol açabilir Sarımsak, pastırma, soğan, balık gibi gıdalar koku yapabilir. Bunlar faydalı da olsa, uygun zamanlarda tüketebilmelidir.

9) Deodorant ve ayak kokusu önleyen pudra veya spreyler kullanın.

10) Stres altında olan vücut terleme başlar. Vücuttan çıkan bakteriler kıyafetimize karışır ve kötü kokmamıza sebebiyet verir Stresten olabildiğince uzak durmalıyız.

11) Günde bolca su içilmelidir. Su içmek toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

12) İnsan çoğunlukla kendi ter kokusunu fark etmez, bu nedenle kendisini sık sık kontrol etmelidir.

Summary
Terleyine Neden Kötü Kokarız
Article Name
Terleyine Neden Kötü Kokarız
Description
Terlemenin amacı vücudumuzun sıcaklık derecesini kontrol altında tutmaktır. Vücudumuzdaki toksin adı verilen zararlı maddelerin atılmasında terlemenin rolü oldukça fazladır. Terleme esnasında vücuttan atılan madde büyük oranda sudur. Bu suyun içinde ise temel olarak çözünmüş halde tuz, klorür, üre ve potasyum gibi maddeler bulunur. Bu maddelerin hiçbiri esasen kokulu değildir. Koltuk altı gibi bölgelerden salgılanan terin içinde ise bazı yağ asitleri ve proteinler bulunur. Terin kokması hadisesi ise, bu yağ asitleri ve protein gibi maddeleri yiyen bakterilerin pisliğidir.