Ana sayfa » Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?
Gizemli Evren

Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?

Sis neden oluşur


Sis
, gözle görülen buz kristallerinin ya da su damlalarının bulut formunda havada asılı kalması ile oluşan hava olayıdır. Sis, rüzgâr, su ve topografya koşullarından etkilenen ve düşük irtifada havada asılı kalarak geniş alanda topluca duran bir buluttur. Sis oluştuğunda ulaşım koşulları kısıtlanabilir ve insanların seyahat koşulları olumsuz etkilenir.

Sis Nasıl Oluşur?

Sis, çiy noktası ile hava ısısı arasında 2.5 ile 4C°’lik fark olduğunda oluşur. Su buharının havada asılı kalana sıvı su damlacıklarına dönüşmesi ile ortaya çıkar. Su buharının havaya karışmasına rüzgâr; deniz suyunun buharlaşması, çöküntü, virga bulutu, serin veya kuru havanın daha sıcak su ya da yüksek dağ ile karşılaşması ya da bitkilerin terlemesi sisi oluşturan faktörlerdir. Stratüs bulutuna benzeyen sis, ılık hava kütlesinin altında sıkışan hareketsiz ve serin hava kütlesi ile ortaya çıkan bir bulut türüdür. Starüs bulutun yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Sis normalde bağıl nemin %100’e kadar yakın olduğu durumlarda ortaya çıkar. Ortam hava ısısının düşüşü ya da havadaki nem sise neden olur. %100’e ulaşan bağıl nem nedeniyle hava daha fazla nemi taşıyamaz duruma gelir ve daha fazla nem miktarı havayı aşırı yoğun hale getirir. Günün ilk saatlerinde oluşan sis genelde öğlene doğru Güneş’in yoğunlaşması ile dağılır. Sis, yatay görüş mesafesini 1 km. ‘nin altına düşürür. Sisle beraber çisenti şeklinde hafif yağış görülebilir.

Sis Türleri

  1. Radyasyon Sisi: Durgun ve açık gecelerde yer yüzeyi ve yüzeye yakın hava ısı kaybı sebebiyle soğur. Zeminden yukarı doğru yükseklik artıkça ters bir sıcaklık dağılımı meydana gelir. Alt seviyelerde hava soğuktur. Yükeklik fazlalaştıkça havadaki sıcaklık da yükselir. Soğuma havanın çiğ noktasına kadar düşerse sis oluşur. Gece başlar, gündüz hava ısınınca, öğleye doğru ortadan kalkar.
  2. Advekisyon (Yatay hava hareketi) Sisi: Nemli ve ılık hava kütlesinin soğuk bir yüzeye taşınımı ile soğuk yüzey havayı yoğunlaştırma noktasına doğru sıcaklığı düşürür ve böylece sis oluşmuş olur. Kışın soğuk deniz yüzeyine ya da soğuk kara kütlesinin taşınması ile meydana gelir.
  3. Oroğrafik (Yer Şekili) Sisi: Havanın yatay hareket etmesi ile yer şekli etkisiyle havanın yükselerek soğuması sonucunda oluşan sis türüdür. Yer şekli etkisiyle yükselme hafif ve yatay seyirde olur.
  4. Cephe Sisleri: Soğuk ve sıcak hava kütlelerinin karışmaları sonucunda sıcak hava soğuk havanın üzerinde yükselerek soğur. Bu yolla oluşan sislere de cephe sisleri denir.

Yunus

Yorum Ekle

Yorum göndermek için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.