Ana sayfa » Palmiye Ağacı Meyve Verir Mi?
Bitkilerin Dünyası

Palmiye Ağacı Meyve Verir Mi?

Palmiye ağacı meyvesi

   Palmiye tropik iklimde yetişen bir ağaçtır. Tropik iklim, ılıman ve sıcak havanın fazla olduğu yerlerde görülür.  Bu tür ağacın dalları neredeyse hiç yoktur. Bir gövdeden bir çok yaprak çıkar. Onun için bu ağaçlar yaş olarak büyük gösterirler. 100 yıla yakın yaşayıp da meyve veren ağaçlar bulunmaktadır. Bir palmiye ağacının ortalama boyu 20-25 metre civarındadır ve kaktüsler gibi fazla su istemezler. 20-25 metre civarındadır ve kaktüsler gibi fazla su istemezler. Böyle olduğu için de kurakiklimlerde yaygın görülürler. Palmiye ağaçlarının bazı türleri meyve verir. Hindistan cevizi ağacı ve hurma ağacı palmiyenin meyve veren ağaç türlerindendir. Palmiye ağacı meyvesi Hindistan cevizi ve hurmadır. Yaygın olduğu yerler Asya, Amerika, Büyük Okyanus Adaları ve Afrika’dır. Bizim ülkemizde de Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde yetişir. Akdeniz iklimi, yaz mevsimi oldukça kurak, kış mevsiminin ise ılıman geçmesidir. Ülkemizde bulunan palmiye ağaçları meyve veren türden değildir. Ayrıca palm yağı üretimi için de palmiye ağaçları yetiştirilmektedir. Palm yağı doymuş yağdır ve maliyeti ucuz olmakla beraber ülkemizde margarinlerin ve 3.sınıf ürünlerin içerisinde kullanılmaktadır ve büyük oranda sağlıksız olduğu söylenmektedir.

  Palmiyegiller ailesine bağlı olan palmiye ağaçları yurdumuzda sıkça görülen ve özellikle sıcağı sevdiğinden yazlık beldeler olmak üzere büyük şehirlerde caddelerde yaygın olarak çevre düzenlemesi için kullanılan ağaçlardır. Bu ağacın en önemli özelliği oldukça sağlam gövdesi ve içerdiği yağ oranı ile (palm yağ) inanılmaz yanıcı bir ağaç olmasıdır. Sağlam gövdesiyle tropikal ülkelerde ve özellikle adalarda oluşan kasırgalara, fırtınalara karşı dayanıklıdırlar. Toprağı son derece sağlam kavrayan kökleri bulunan bu ağacın yerden sökülmesi makinelerle bile çok zor olmaktadır. Bu nedenle tropikal adalarda insanlar bu ağaç türlerini evler yapmak için sıkça kullanmaktadır.

Palmiye Ağacı Özellikleri

 • Nemli ve sıcak ortamları sever.
 • Bol suyu sever ama sulanmasa da yaşamını sürdürür.
 • Palmiye ağaçalarında yukarıya doğru uzama çok küçük dönemlerde başlar ve uzadıkça aşağıda kalan dalları kurur.
 • Yaprakları çok sık olduğundan palmiye ağacından anlyan, budama işini bilen kişi tarafından düzenli olarak budanmaya ihtiyaç duyar.

Palmiye Ağacı Çeşitleri

 • Rhapis palmiyesi daha çok serin ortamları seven bir türdür.
 • Likuala palmiyesi ise büyük yapraklar ile gösterişli görünüşüyle dikkat çeker. Ancak bu durum budama gibi bakımının daha sık yapılmasını gerektirir.
 • Areka 20 derece sıcaklığın altına düşmeyen sıcaklıkları sever ve daha çok evlerde bulunan bir türdür.
 • Lisistonya palmiye türleri arasında en dayanıklı olanıdır. 5 dereceye kadar düşen ısılarda bile ayakta kalmayı başarır.
 • Cüce palmiye daha çok ev içinde tercih edilen ve yapraklarının sahip olduğu altın sarısı rengi ile gösterişli olan palmiye çeşididir. Eski Mısır da kraliyet simgelerinden biri de Cüce palmiye ağaçlarıdır.
 • Ketinya ülkemizde en yaygın olanı bu palmiye türüdür. Son derece yavaş büyür bu nedenle sadece dekor olarak evlerde kullanılır. Bu ağaç ülkemizin %75’inde yetişebilmektedir.
 • Hindistan cevizi olarak bilinen ağaç da bir palmiye çeşididir. Çok uzun bir ömre sahip değildir. Fakat meyve vermektedir. Ayrıca hurma meyvesini de palmiye ağacı vermektedir.