İnsan Vücudu

Kaşlar ve Kirpikler Neden Saçlarımız Gibi Uzamaz?

Kaşlarımız neden saçlarımız gibi uzamaz

Vücuttaki tüyler neredeyse her tarafımızda çıkıyor sadece ayak tabanı avuç içi ve dudaklar için tamamen tüysüz diyebiliriz. Görünüşe göre, ortalama bir insanın vücudunda hayatı boyunca 1000 km’ye yakın uzunluğunda kıl üretilir. Ama kirpik ve kaşların neden saçlar kadar uzamadığını hiç merak ettiniz mi?

Saçlarımız ve kıllarımız, “keratin” adı verilen bir proteinle doludur.  Kaşlarımız ve kirpiklerimiz gibi vücudumuzdaki tüm tüyler, aslında saçlarımız gibi uzarlar. Fakat her tüyün bölgesine göre belli bir uzama potansiyeli vardır. Mesela kaşlarımızı kesersek, belli bir süre sonra tekrar eski haline geldiğini, yani uzadığını görürüz. Fakat hiçbir zaman doğal halinde olduğundan daha fazla uzadığını göremeyiz. Çünkü kaşımızın uzama kapasitesi ancak o kadardır. Sadece saçlarımızın uzama kapasitesi, kaşlarımızdan ve kirpiklerimizden daha fazladır. Birçok insan saçlarını toplam potansiyeline dek uzatmadığı için, saçları sürekli uzuyormuş gibi algılar. Ama aslında saçların uzaması belli bir boya gelikten sonra durmaktadır. Mesela saçları yıllarca kestirmeyip metrelerce uzatan insanların saçları belli bir zamandan sonra daha fazla uzamaz. Bu insanların saçlarının tekrar uzayabilmesi için saçlarını kestirmeleri gerekmektedir.

En uzun kaş kılı olan kişi Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bir Japon’a ait ve 18,1 santimetre uzunluğunda. En uzun kirpik kılına sahip olan kişi ise Florida’lı Muller’a ait. Sol üst göz kapağından çıkan kıl 6,99 santimetre. Dünyanın en uzun saçlı kişisi ise Çinli bir kadın saçını 1973’te kestirmeyi bırakmış ve 2004’te ölçtüğünde saçı 5 bin 627 metre olarak ölçülmüş.

Summary
Kaşlarımız ve Kirpiklerimiz Neden Saçlarımız Gibi Uzamıyor?
Article Name
Kaşlarımız ve Kirpiklerimiz Neden Saçlarımız Gibi Uzamıyor?
Description
Kaşlarımız ve kirpiklerimiz gibi vücudumuzdaki tüm tüyler, aslında saçlarımız gibi uzarlar. Fakat her tüyün bölgesine göre belli bir uzama potansiyeli vardır. Saçlarımızın uzama kapasitesi, kaşlarımızdan ve kirpiklerimizden daha fazladır. Birçok insan saçlarını toplam potansiyeline dek uzatmadığı için, saçları sürekli uzuyormuş gibi algılar. Ama aslında saçların uzaması belli bir boya gelikten sonra durmaktadır.
Author

Yunus

Yorum Ekle

Yorum göndermek için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.