Ana sayfa » Kaktüslere Evde Nasıl Bakılır?
Bitkilerin Dünyası

Kaktüslere Evde Nasıl Bakılır?

Kaktüs bakmı nasıl yapılır?

Çoğu bitki suya ihtiyaç duyarken, kaktüsler suyu fazla sevmezler. Su olmadan da büyüyebilirler. Onun için genelde çöllerde ve kurak yerlerde yaşarlar. Türkiye’de fazla örneği yoktur. Genellikle Meksika ve Arap ülkelerinde yaşadıkları bilinmektedir. Özel ilgi beklemezler. Yazları güneş alan bir yerde bulunması, kışları ise soğuk yerlerden korunması gerekir. Kaktüslerin yaprakları yoktur ve dikenlik yapıdadırlar. Aslında bütün kaktüs türleri çiçek açmaktadır. Bir çok kişi onlara doğru ortamı yaratmayıp yanlış bakım yaptığı için ve yanlış ortamlara koydukları için kaktüsleri çiçek açmamaktadır. Kartopu kaktüsü, kırmızı ve pembe renklerde oldukça güzel çiçek açan bir kaktüs türüdür. Bu bitkilerin küçük boyutlarını, evimizde saksı içerisinde besleyebiliriz. Evde besleyebileceğimiz kaktüsleri yapı marketlerden ve internetten kolayca satın alabiliriz. Dikenli yapıda oldukları için beslerken dikkatli olmak gerekir. Kaktüs evdeki radyasyonu alır mı düşüncesiyle evde yetiştirenler var ancak kaktüslerin radyasyonu aldığı inancı da kesin olarak kanıtlanamamıştır. Kaktüs radyasyonu emer mi sorusuyla alakalı daha ayrıntılı bilgiyle bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

KAKTÜS BAKIMI

  • IŞIK: Bu çiçeklerin çoğu bolca gün ışığı ister. Evin en çok güneş alan yerleri kaktüsler için ideal ortamlardır. Yakıcı güneşe uzun süre maruz kalmaması kaydıyla evin pencere kenarlarında durabilirler.
  • ISI: Kaktüsler çöl bitkisi olduklarından ısıya fazlasıyla dayanıklıdır Aynı zamanda soğuğa da dayanaklıdır. En fazla 40 en düşük de -15 derecede yaşayabilirler. İlkbahar-Yaz dönemlerinde güneşe çıkarmak faydalı olacaktır. Kışın nadiren az miktarlarda su verilebilir.
  • TOPRAK: Seçeceğiniz toprağın suyu geçirmesi önemlidir. Torf-pomza karşımı toprak kullanılıyorsa arada suni gübre verilmesi gerekir.
    Çiçek toprağı ve kalın kum karışımında yetiştirildiği zaman daha çok verim alınır.
  • SULAMA: Pek sulanması gerekmeyen bir bitki olduğundan toprağın üstteki görünen kısmı değil, daha çok içi kuruduğu zaman sulama yapılabilir. Sulama daha çok yazın yapılır. Saksının altındaki tabağa geçen sular fazla bekletilmeden dökülmelidir. Fazla dökülen veya saksı altında bekletilen su kaktüse zarar verir.
  • HAVA: Kaktüsler doğan ortamlarında havasızlığa alışkın değillerdir. Evde yetiştirmek için en ideal ortam havanın giriş yapığı balkonlardır. Kapalı alanda bu bitkiyi yetiştiriyorsanız odanın zaman zaman havalanması gerekir.
  • GÜBRE: Kaktüslere asla hayvan gübresi değil, vitamin diye bilinen suni gübrelerden verilmelidir. ‘Çiçek coşturan’ diye bilinen bu vitaminlerden verilmelidir. Gübreleme mevsimi İlkbahar’da yapılır.
  • SAKSILAMA: Saksı değiştirmek ve saksılama dönemleri Ocak-Şubat veya Temmuz-Ağustos ayları uygun dönemlerdir.

Kaktüse Su Verilir Mi?

Kaktüsler sulanır mı diye düşündüğümüzde, kaktüsler suya pek de ihtiyaç duymayan canlılardır. Çok fazla su, kaktüsün zamanla kökten başlayarak çürümesine neden olur. Kaktüslerin suya ihtiyaç duydukları dönem büyüme dönemleri olan İlkbahar-Yaz dönemleridir. Bu dönemde kış aylarına göre biraz daha fazla sulanabilirler. Kış mevsiminde çok az su verilmelidir. Hatta kaktüsler toprağın üstü kuruduğunda değil, içi kuruduğu zaman sulanmalıdır. Çiçek sulandıktan sonra saksının altındaki tabağa düşen su, tabağı kısa sürede dolduracağından, çiçeğin altında su dolu vaziyette bekletilmemelidir. Böyle bekletilirse zaten pek su istemeyen bu bitkiye zarar verir.

Summary
Kaktüslere Evde Nasıl Bakılır
Article Name
Kaktüslere Evde Nasıl Bakılır
Description
Çoğu bitki suya ihtiyaç duyarken, kaktüsler suyu fazla sevmezler. Su olmadan da büyüyebilirler. Onun için genelde çöllerde ve kurak yerlerde yaşarlar. Yazları güneş alan bir yerde bulunması, kışları ise soğuk yerlerden korunması gerekir. Aslında bütün kaktüs türleri çiçek açmaktadır. Bir çok kişi onlara doğru ortamı yaratmyıp yanlış bakım yaptığı için ve yanlış ortamlara koydukları için kaktüsleri çiçek açmamaktadır. Kaktüslerin suya ihtiyaç duydukları dönem büyüme dönemleri olan İlkbahar-Yaz dönemidir.
Author