Ana sayfa » Hapşırmak Neden Olur?
İnsan Vücudu

Hapşırmak Neden Olur?

Hapşırmak ne demek

  Hapşırmak burun mukozasını ve solunum yolunu uyaran toz, soğuk hava, parfüm, güneş ışığı, karabiber v.s gibi pek çok etkenlerle burundaki sinirlerin uyarılması ile istemsiz bir şekilde akciğerlerde bulunan havanın sarsıcı şekilde boşaltılmasıdır. Bu sırada hapşırmamıza neden olan ve solunum yoluna ve burun mukozasına yapışan yabancı maddeler yaklaşık olarak hapşırma hızı 160 km. ‘ye ulaşarak dışarı atılır. Hapşırmak sağlığımız için kesinlikle tutulmayıp yapılması gereken bir reflekstir. Tutulmaması lazım çünkü damarlarda hasar, bayılma, kalp krizi, beyin kanaması ve hatta bu sebepler oluştuğundan ölümle sonuçlanan vakalar gerçekleşmiştir. Hapşırma dürtüsünü elmacık kemiği üzerinde yer alan nervus maxillaris siniri harekete geçirir. Hapşırmak faydalıdır. Akciğerlerimizde normal yollardan atılamayan partiküller atılır ve bu esnasında sinüs kanallarımız ve burun deliklerimiz açılır, akciğer, beyin ve kalp damarlarımız genişler.

Hapşırınca Neden Çok Yaşa Denir ve Hapşırırken Kalp Durur Mu?

Halk arasında bu böyle bilinir. Aslında tam olarak kalp durmaz, milisaniyelerle dinlenme durumuna geçer. Sonra tekrar eski ritmine geri döner. Bu sebepten biri hapşırdığında “çok yaşa” denmiştir. Bu faydalı bir durumdur. Ayrıca Antik Yunan ve Antik Romalılarda; hapşırmanın sağlıklı bir hayatın işareti olduğu düşünülürdü, bu yüzden de “çok yaşa” söylemi bu durumu kutlamak için kullanılırdı.

Hapşırmak İçin Ne Yapılmalı?

Dış ortam havasının sıcaklığı değiştiğinde kolaylaşabilir. Işığa çıkmak hapşırmayı kolaylaştırabilir. Sıcak ortamdan soğuk ortama geçilebilir. Toz karabiber koklanabilir. Bunlar yapılabilir basit şeylerdir ancak yine de hapşırmak için özel önlem almaya gerek yoktur. Bu aniden gelişen doğal bir reflekstir.

Sürekli ve Üst Üste Hapşırmak Neden Olur?

Üst üste hapşırmak alerjik hastalarda görülebilir. Solunum yoluna giren bir yabancı maddeler ilk hapşırmada atılamamışsa üst üste hapşırma gerçekleşebilir. İlk haprşırma neticesinde burundan akan mukusun burundaki hücreleri üst üste uyarması sonucu ile de gerçekleşir. Sık hapşıran insanlarda genetik bir yatkınlığın olduğu düşünülür. Hapşırmak tehlikeli bir durum değildir ancak bu esnada vücutta ve özellikle kafa içi, karın bölgesinde ve kalbe giden basınç artar. Havanın rahat bir şekilde çıkması için ağız ve burun bölgesinin kapatılmamsı gerekir. Kapatılırsa eğer vücutta oluşan basınç sebebiyle ameliyatlı ve dikişli bölgeler varsa böyle bir basınç değişikliği bu bölgeler için ve ilk başlıkta anlattığımız sebeplerden sakıncalıdır.