Ana sayfa » Güneş Sisteminin En Büyük ve En Küçük Gezegeni Hangisidir?
Gizemli Evren

Güneş Sisteminin En Büyük ve En Küçük Gezegeni Hangisidir?

Gezegenler Hakkında İlginç Bilgiler

Güneş sistemi, Güneş’in çekim kuvvetinin etkisiyle; gezgenler, gezegenlerin uydular, kuyruklu yıldızlar ve meteorların Güneş etrafında birikmesiyle oluşan gök cisimleri topluluğudur. Bu sistemde 8 tane gezegen bulunur. Bunlar; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün’dür. Plüton daha önce gezegen kabul edilmesine rağmen 2006 yılından itibaren artık cüce gezegen olarak tanımlanmaktadır. Güneş sistemindeki en büyük gezegen Jüpiter, en küçük gezegen Merkür‘dür. Merkür, Güneş’e en yakın gezegen konumundadır. Merkür’ün büyüklüğü ise Dünya’nın uydusu Ay kadardır. Merkür’ün Yarıçapı 2439 km. Jüpiter’in ağırlığı Dünya’nın ağırlığından 318 kat fazladır. Jüpiter’in kütlesi, Dünya’dan 300 kat daha büyük ve çapı 140.000 km’dir. Jüpiter, Dünya çapının 11 katıdır. Jüpiter’in devasa boyutu onu ilginç kılmaktadır. Öyle ki bazı açık havalarda büyükçe ve parlayan Jüpiter’i Dünya’dan görebiliriz.

En Büyük Gezegenden En Küçük Gezegene Doğru Yapılan Sıralama

Jüpiter > Satürn > Uranüs > Neptün > Dünya > Venüs > Mars > Merkür

Güneş’e En Yakın ve Uzağa Doğru Yapılan Sıralama

Merkür – Venüs – Dünya – Mars – Jüpiter – Satürn – Uranüs – Neptün

Evrendeki En Küçük Gezegen Hangisidir?

2013 yılında gök bilimciler dış gezegen olarak başka bir en küçük dış gezegen unvanını alan, Merkür’den daha küçük, neredeyse ay büyüklüğünde olan, yüzeyindeki sıcaklık ise yaklaşık 427 derece olup sıvı halde su bulunmayan ve Kepler uzay teleskobu tarafından keşfedilen “Kepler-3 7b” yi buldu. Yıldız sisteminde, Kepler-37b’nin haricinde, kendisinden daha büyük olan Kepler-37c ve Kepler-37d ismiyle iki gezegen daha bulunuyor. Ancak bunların içerisinde dış gezegen olarak Merkür’den küçük olan ve evrendeki en küçük gezegen olarak sadece Kepler-37b bulunmaktadır.

Evrendeki En Büyük Gezegen Hangisidir?

2012 yılında gök bilimciler Güneş’ten 2,5 kat ve Jüpiter’den 13 kat daha büyük olan, Kappa Andromedae yıldızının yörüngesinde yer alan bilinen gezgeneler içinden en büyük gezgen olan Jüpiter’den daha büyük olan ve “Süper Jüpiter” adı verilen bir gezegen keşfetti. Japonya’ya ait Subaru teleskobu tarafından keşfedildi. Dünya’dan 170 ışık yılı uzaklıktadır. Süper Jüpiter’in diğer düşük kütleli gezegenler gibi oluşumunu tamamlamamış bir yıldızın yörüngesinde yer alan ön gezegen diskinden olduğu belirlendi.


  • Güneş sisteminin en uzak gezegeni Neptün‘dür. Uydusu ve halkası bulunmamaktadır.
  • Dünyanın ikizi olarak bilinen gezegen Venüs‘tür. Dünya ile farklılıklar olsa da Dünya ile benzerlikleriler de fazladır. Dünya ile aynı büyüklüğe, yoğunluğa, kütleye ve maddesel bileşenlere sahiptir. Dünya’ya en yakın gezegenlerden biridir.
  • Güneş sisteminin en soğuk gezegeni Uranüs‘tür.  Aslında Güneş’e uzaklık bakımından derece olarak Neptün ile yarışsa da bazı özellikleri bakımından Uranüs, Neptün’den daha soğuk dereceye ulaşmıştır. Neptün -350°’yi bulmuşken Uranüs -371°’ye ulaşmıştır. Bunun nedeni Güneş’ten aldığı sıcaklığı ve iç ısısını bilinmeyen bir nedenden dolayı fazla tutamayıp kaybetmesinden ötürüdür. Yüzeyinde sıvı halde hidrojen, helyum ve metandan oluşan binlerce kilometre derinliğinde okyanus yer alır. Gezegene güzel mavi rengini veren de bu okyanustur.
  • Güneş sisteminin en sıcak gezegeni Venüs‘tür. Güneş’e Merkür’den daha uzak olduğu halde, güneş sistemindeki en sıcak gezegen Venüs’tür. Bunun sebebi atmosferinde bulunan yoğun karbondioksit içeren bulutların sera etkisi sayesinde sıcaklığı muhafaza etmesindendir. Venüs’ün yüzey sıcaklığı kurşunu dahi eritebilecek seviyede ve 462°’dir. Venüs gezegenin diğer adı ülkemizde “Çoban Yıldızı”, “Zühre”, “Çolpan”, “Akşam Yıldızı”, “Sabah Yıldızı” ve “Tan Yıldızı” olarak da adlandırılır.

Hangi Gezegenler Dünyadan Görülür?

  1. Jüpiter (Güneş sistemindeki en büyük gezegendir)
  2. Venüs  (Dünyanın ikizi olarak bilinen ve güneş sisteminin en sıcak gezegenidir)
  3. Satürn (En çok uyduya sahip olan gezgendir)
  4. Mars ( Zemini genel olarak kaplayan paslanmış demir sebebiyle kızıl olarak görülür. Bu kızıl renk, dikkatli bakıldığında Dünya’dan çıplak gözle bile görülür)
  5. Merkür ( En zor görülen ve güneş sistemindeki en küçük gezegendir.)

 

Yunus

Yorum Ekle

Yorum göndermek için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.