Ana sayfa » Gökyüzü Neden Mavidir?
Gizemli Evren

Gökyüzü Neden Mavidir?

Gökyüzü neden mavi

Gökyüzünün mavi olmasının en temel sebebi ‘kırılma‘ (difüzyon) olayının yaşanmasıdır. Güneş ışığı beyaz olsa da içinde pek çok farklı rengi bulundurur. Güneş’in yaydığı ışınlar Dünya’yı saran gaz tabakası olan atmosferden geçerken toz parçacıklarına ve gaz moleküllerine çarparak saçılır. Bu saçılmanın oranı ışığın dalga boyuna bağlı olarak farklılık gösterir. Atmosfer aslında soluduğumuz havadır. Güneş’in yaydığı ışık farklı dalga boyları ve pek çok ışından meydana gelir. En kısa dalga boyu mavi ışın olduğundan atmosferin üst tabakasından geçerken küçük parçacıklar sayesinde hemen saçılırlar. En büyük dalga boyu olan kırmızı ışık ise saçılmak için büyük parçacıklara çarpması gerekir. Gökyüzü açık olduğunda dalga boyu kısa olan mavi ışık diğer ışıklara göre en fazla saçılan ışıktır. Bu sebeple gökyüzünü mavi görürüz. Mesela bir kış mevsiminde gökyüzü bulutlarla kaplı olduğunda tüm ışınlar aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzü gri olarak görmemize sebep olur.

Bir de adeta bizlere renk şöleni yaşatan, kutup ışıkları veya kutup aurorası adını verdiğimiz muhteşem gökyüzü manzaraları yaşanır. Kuzeyde bulunan ülkelerin kutup bölgelerinde kıştan yaza geçerken saçılan Güneş ışınlarının manyetik alanlara rastlaması sonucu gökyüzü rengarenk olur. Gün doğumunda veya batımında güneş ışınları atmosfere eğik girdiklerinden fazla yol sarf ederler. Bu nedenle daha çok ışık ve renk atmosfere saçılır.

Summary
Gökyüzü Neden Mavidir?
Article Name
Gökyüzü Neden Mavidir?
Description
Güneş'in yaydığı ışınlar Dünya'yı saran gaz tabakası olan atmosferden geçerken toz parçacıklarına ve gaz moleküllerine çarparak saçılır. En kısa dalga boyu mavi ışın olduğundan atmosferin üst tabakasından geçerken küçük parçacıklar sayesinde hemen saçılırlar. Gökyüzü açık olduğunda dalga boyu kısa olan mavi ışık diğer ışıklara göre en fazla saçılan ışıktır. Bu sebeple gökyüzünü mavi görürüz.
Author