Ana sayfa » En Çok Uyduya Sahip Olan Gezegen Hangisidir?
Gizemli Evren

En Çok Uyduya Sahip Olan Gezegen Hangisidir?

Satürn

   En çok uydusu olan gezegen hangisidir sorusunun cevabı artık Jüpiter değil Satürn dür. Çünkü Satürn’ ün yörüngesinde 20 yeni uydu keşfedilmiştir. Böylelikle Jüpiter’ i geçerek en çok uydusu olan gezegen ünvanı artık Satürn‘ dedir.

Amerika Birleşik Devletleri’ nde, Hawai’ deki Subaru teleskobu kullanılarak yapılan araştırmaya göre 5 kilometre çapında 20 yeni uydu keşfedildi. Satürn’ e bağlı keşfedilen 20 uydunun 17 si bu gezegenin tersi yönde hareket ettiği tespit edildi. Satürn’ ün aynı yönde hareket eden 3 uydunun 2 sinin gezenin çevresini 2 senede tamamladıkları tespit edildi. En uzun yörüngeye sahip olan uydunun ise Satürn’ ün yörüngesindeki turunu 3 seneden fazla sürede tamamladığı belirlendi.

Washington’daki Carnegie Bilim Enstitüsünden Scott Sheppard, bu keşiflerin Satürn’ ün oluşum zamanını daha fazla aydınlatabileceğini kaydetti. Sheppard, yeni keşfedilen uyduların olasılıkla Satürn ilk oluşurken toz ve gaz tam yok olurken çekim alanına girdi ve bu nedenle uydu olarak kaldığını söyledi. Sheppard, yapılan bu keşfin Satürn’ ün başka uydularının olduğunu bize gösterdiğini belirtti. Böyle yeni keşifler yapabilmemiz için yeni ve gelişmiş teleskoplara ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

Bu keşiften önce Jüpiter 1990’lı yıllardan beridir en çok uyduya sahip gezegen olarak biliniyordu. Satürn’ ün uydu sayısı 82’ye yükseldi ve 79 uyduya sahip Jüpiter’i geride bıraktı. 

 

 

 

Yunus

Yorumlar

Yorum göndermek için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.