Ana sayfa » Dünyanın En Zehirli Hayvanı Hangisidir?
Deniz altında Yaşam

Dünyanın En Zehirli Hayvanı Hangisidir?

dünyanın en zehirli canlısı

Bu yazımızda dünyanın en zehirli hayvanı kabul edilen bir deniz anasından bahsedeğiz. Dünyanın en zehirli hayvanı diye düşününce ilk etapta bir yılan düşünülebilir ancak dünyanın en zehirli hayvanı Kutu Denizanasıdır (chironex fleckeri). Bu denizanası dokunaçları ile bir insanı ısırdığında 5 dakika gibi kısa bir sürede öldürebilir. Bu dokunaçlarının boyu 3 metreyi bulabilmektedir. 1954 yılından beri toplam 5 bin 567 kişiyi öldürmüşlerdir.

Genelde Hint okyanusunda yaşayan bu canlı yaklaşık 500 milyon yıldır okyanuslarda hayatını sürdürmektedir. Kutu denizanasının diğer deniz analarından farkı kutuya benzemesi ve her köşesinde 6 şar adet olmak üzere toplamda 24 adet gözü bulunmaktadır. Normalde diğer bütün denizanalarında beyin ile gözleri bulunmamaktadır ve %95’i sudur. Ancak kutu denizanalarının 24 adet gözü bulunmaktadır. 60 tane fazla dokunacı bulunmaktadır ve bu dokunaçlarda 5 milyardan fazla zehirli kapsül bulunmaktadır. Çoğu sıradan denizanalarında bile bir miktar kendini savunacak kadar zehir bulunur ancak kutu denizanalarında ki bir bu zehir 350 – 400 kat fazladır.

Kutu denizanaları aslında saldırgan bir canlı değildir ve derin okyanuslarda yaşadığından insanlarla karşılaşma ihtimali düşüktür. Şeffaf olduğundan hemen fark edilmeyebilir.  Ancak yaşadığı alanlara dalış yapıyorsanız dikkatli olmalısınız. Bu canlı genelde Avustralya ve Asta tropik sularında yaşar. Avustralya denizlerinde yaşayan ve dünyanın en zehirli canlısı olan denizanasının duyargaları yüksek miktarda nematosist üreten yakıcı hücrelerle doludur. Zehirli kapsüllerle dolu dokunaçlarını bir canlıya geçirdiklerinde, o canlının derisini delerek kanına zehrini akıtır. Kısa bir süre sonra o canlının kan basıncı yükselir ve ani kalp durması yani ölümle sonuçlanır. Isırıldıktan sonra yara yeri ovuşturulmamalıdır. Çünkü o bölge hala patlamamış kapsül bulunma ihtimali vardır ve eğer ovuşturursanız o zehirli kapsüllerdi de patlatmış olursunuz. Eğer ısırılan insan hayatta kalmışsa bu hayvanın açtığı yara bölgesi ısırıldığı yakın dönemde sancılı ve ileri ki dönemlerde de izlerini ömür boyu vücutlarında taşırlar. Bilim insanları bu canlının zehrinden hastalıklara çare aramaktadır.

Son yıllarda iklim değişikliği ve deniz sularının ısınmasından ötürü bizim sularımızda da denizanaları görülmektedir. Deniz suyu sıcaklığının artması ile azot ve fosfor gibi besleyici elementler de artar ve deniz kirliliğinde artış gözlemlenir. Bu da denizanalarının artmasına sebep olur. Deniz anaları kirli sularda yaşamayı severler ve oralarda çoğalırlar. Denizanaları oksijeni düşük kirli sularda yaşayarak planktonlarla beslenirler.