Ana sayfa » Dünyanın En Büyük Balığı Hangisidir?
Deniz altında Yaşam Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Büyük Balığı Hangisidir?

Balina köpekbalığı

Dünyanın en büyük balığı Balina köpekbalığıdır. Latince ismi Rhincodon typus ‘dur. Adında balina kelimesi olsa da, sadece büyüklüğünden dolayı balina köpekbalığı olarak adlandırılır. Yoksa bu balık bir memeli türü değildir. Balina köpek balıklarının boyları kayıtlara göre 17-18 metredir. Fakat bu ölçüm bilimsel değildir. Bilim adamlarının pek çoğu balina köpek balıklarının boylarının 12 metre civarında olduğunu söylerler. Daha fazla büyüyenlerine ender olarak rastlanmaktadır. 1949 yılında Pakistan’da yapılan bilimsel ölçümleme ile en büyük Balina köpek balığının 12,65 metre boya sahip olduğu belirlenmiştir. Ağırlığının da 15-21 ton arasında olduğu tahmin edilmektedir. Gövdelerinin büyüklüğüne göre oldukça zararsız bir canlıdır. Bu canlılar insanlara zarar vermez. Sadece her canlıda bulunan kendini koruma güdüsüyle saldırabilirler. Balina köpek balıkları genellikle Hint, Atlantik ve Pasifik okyanuslarının sıcak bölgelerinde, 0-70 metre derinliğe inebildikleri de bilinmektedir. Balina köpek balıkların sırtında ağırlıklı olarak gri ya da mavimsi renge sahip benekler bulunur. Bedenine ve büyük ağızına rağmen oldukça küçük dişleri bulunur. Balina köpekbalıkları her gün tonlarca suyu içlerine çekip yiyecekleri filtreleyerek geri kalan suyu tekrar okyanusa bırakarak beslenirler. Bu balıkların boylarına göre planktonlarla ve ufak deniz canlılarıyla beslenmeleri onları ilginç yapan özelliktir.

Büyük Camgöz diğer adıyla Güneşlenen köpekbalığı ise dünyanın en büyük ikinci balığı olarak kayıtlara geçmiştir. Genelde deniz yüzeyinde yüzdüğü için bu ismi de almıştır. Plankton ile beslenen üç köpek balığının ikincisidir. Plankton ile beslenen diğer balıklar ise balina köpek balığı ve kocağızlı köpekbalığıdır. Bu balık türü özel ve nesli tükenmekte olan bir türdür. Büyük Camgöz yapılan ölçümlerde en büyük boyunun 10 metre uzunluğunda ve 3 ton ağırlığında olduğu kaydedilmiştir. 13-15 metre civarında olanları da görüldüğü de anlatılmış ama kanıtlanamamıştır. Ağızında diş olmadığı için plankton ve küçük omurgasızlarla beslenirler. Dünya Doğa Koruma Birliği’nin Nesli Tehlike Altındaki Türler listesindedir.

Deniz altının en küçük canlısı Cüce balığıdır. Bu balık genellikle Filipinler’in Luzon Adası’nda bulunur. Erkeği ise 7,5 milimetre, dişisi 10 milimetre boyundadır. Yani bir nokta kadar küçüktür. Pasifik Okyanusu’nda yaşayan saydam balıklar da en az bu balıklar kadar küçüktür.

Summary
Yunus
Article Name
Yunus
Description
Dünyanın en büyük balığı Balina köpek balığıdır. Adında balina kelimesi olsa da, sadece büyüklüğünden dolayı balina köpekbalığı olarak adlandırılır. Yoksa bu balık bir memeli türü değildir. Balina köpek balıklarının boyları kayıtlara göre 17-18 metredir. Fakat bu ölçüm bilimsel değildir. Bilim adamlarının pek çoğu balina köpek balıklarının boylarının 12 metre civarında olduğunu söylerler.
Author

Yunus

Yorum Ekle

Yorum göndermek için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.