Ana sayfa » Dünya’nın Döndüğünü Neden Fark Etmiyoruz?
Gizemli Evren

Dünya’nın Döndüğünü Neden Fark Etmiyoruz?

Dünya dönerken biz niye dönmüyoruz?

Dünya, kendi ekseni etrafında dönüşünü 24 saatte tamamlar ve 1 gün oluşmuş olur. Güneş’in etrafında dönüşünü ise 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna da 1 yıl denir. Dünya dönerken biz niye hissetmiyoruz?
Dünya, kendi ekseni ve Güneş’in ekseni etrafındaki dönüşünü çok hızlı gerçekleştirir. Dünya yaklaşık olarak kendi ekseni etrafında 1.600 kilometre hızla döner. Güneş’in etrafında ise 105.000 kilometre hızla döner. Dünya kendi ekseni ve Güneş’in ekseni etrafında sabit bir hızla döner yani bu dönme esnasında hızı hiçbir şekilde artmaz ya da azalmaz. Dünya dönerken içinde bulundurduğu tüm cisimleri ve hava kütlesini de kendi hızıyla döndürür. Yani biz de Dünya ile birlikte aynı hızla döneriz. Bir araç ile seyahat ettiğimizi düşünürsek, camlar kapalı olduğunda arabanın içindeki hava da arabanın hızıyla aynı olduğundan dolayı herhangi bir hava akımı oluşmaz. Ancak camı açtığımızda hava molekülleri arabanın hızına göre şiddetle Dünyanın Dönüşünü Niye Hissetmiyoruz? vurur. Dünya’nın dönüşü de tıpkı arabada seyahat etmeye benzer. Bizler de aynı hızla döndüğümüzden Dünya’nın bu hareketini hissetmeyiz. Dünya kendi etrafında dönüşünü 24 saatte tamamlarken, bazı bölgelerde çok ufak hız farkları olabiliyor. Güney veya Kuzey’e gidince, yüzde 0.3 oranında bir yavaşlama olabiliyor ancak bunu hissetmemiz mümkün değil. Etrafındaki gök cisimlerini görebilseydik, Dünya’nın ne kadar hızlı hareket ettiğini fark edebilirdik. Dünya dönmeseydi, sonsuza kadar ya karanlıkta yada karanlığa muhtaç bir halde aydınlıkta yaşardık. Başka bir örnekte şöyle verebiliriz. Bulutsuz mavi bir havada uçarken etrafta bulutları ve dağları göremezsek 900 km. gibi bir hızda giden uçakta (uçağın sallanması hariç) çok hızlı gidiyorken bile uçak ve içendekiler aynı hızda hareket ettiğinden uçtuğumuzun farkına varamayız.
Eğer bir gün kıyamet alameti gibi bir durum gerçekleşir ve Dünya’nın hızı artar, yavaşlar veya tamamen durursa bunu hissedebiliriz. Bir otomobil aninden durunca veya hızını yavaşlatınca, bizde oturduğumuz yerde kendimizi sabitlemeye çalışırız. Eğer başaramazsak yere düşeriz veya sağ sola çarparız. Otomobilde bile bunu yapmaya çalışıyorken, 1.600 km. hızla dönen gezegenimizde bu yaşansa nasıl durmaya çalışırdık sizler bir düşünün.