Ana sayfa » Dişlerimiz Neden Çürür?
İnsan Vücudu

Dişlerimiz Neden Çürür?

Diş çürümesi nedenleri

Tanım

Belli tip bakterilerin meydana getirdiği asidin diş minesini ve altta yatan dentin tabakasına hasar vermesiyle ortaya çıkar.

Belirtileri

Diş ağrısı, sıcak, soğuk veya tatlı yiyecek ve içeceklerde hassasiyet veya çiğneme esnasında çürük diş üzerine gelindiğinde oluşan ağrıdır.

Nedenleri

Ağızımızda bakteri plağını denilen yapışan tabakayı oluşturan birçok bakteri türü üremektedir. Bu bakteriler, unlu ve şekerli yiyeceklerle birleştiğinde asit oluştururlar. Yemek yedikten sonra ağzımızda yiyecek parçaları kalabilmektedir. Yiyip içtiğimiz vakit bu bakteriler asit üretir ve oluşan bu asit bakteri plağı altında yer alan ve dişi koruyan tabakaya hasar verir. Bu asitler müdahale edilmediği takdirde diş minesinde mineral kaybına neden olarak diş çürüğü oluşturur. Diş çürüğü ana kısım olan mineden başlar ve tahrip olup daha ilerlerse derinleşerek dentine ve oradan da sinirlerin yer aldığı diş özüne kadar iner.


Teşhis

Dişlerin ne denli çürüdüğü doktorun dişleri inceleyerek ve dişin röntgenini çekerek diş minesinden dentin (mineye yastık görevi gören dişin bir katmanı) ve pulpaya (diş özüne) kadar varıp varmadığını teşhis eder.


Önleme

Çürükleri önlemek için yapılacak pek çok şey vardır;

  • Dişlerimiz daha çürümeden günde en az 2 kez fırçalarsak diş çürümesi, bakteri ve plakları önemli ölçüde engellemiş oluruz.
  • Gün içinde şekerli, nişastalı, karbonhidratlı yiyecek ve içecekleri olabildiğince az tüketmek, tükettikten sonra dişlerimizi fırçalamak, dişlerin çürümesine neden olan ve böylece dişlere zarar veren asitleri azaltmaya yardımcı olur.
  • Flörürlü diş macunu kullanımı ile diş hekiminin uygulayacağı flörür tedavi ve takviyeleri ile çürükler böylelikle engellenebilir.
  • Ağzımızı yeteri kadar temiz tutmamız şart. Bakteri önleyici ağız bakım suları ve gargaraların kullanımı çürüklere neden olan bakterileri azaltmaya yardımcı olur.

Tedavi

Yetişkinlerde: Diş doktorları, eğer çürüme daha diş minesini aşmamışsa, çürümeye yönelik ilk belirtileri gösteren azı dişleri üzerine bir fissür örtücü (sealant) uygulayabilir.
Çocuklarda: Hem süt azı dişlerine hem de kalıcı azı dişlerine fissür örtücü tatbik eder. Ayrıca hem süt dişlerine hem de kalıcı dişlere çürüklere karşı koruma amaçlı flörür takviyesi yapılabilir.

 

İnsan vücudu ile alaklı farklı bir bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.