Ana sayfa » Deniz Süngerleri Hakkında Bilgiler
Deniz altında Yaşam

Deniz Süngerleri Hakkında Bilgiler

Deniz Süngerleri hakkında bilgi

  Deniz süngerleri, deniz diplerinde kayalar ve hayvan kabuklarına yapışık olarak hayat süren, hareket ve duygu organlarından yoksun oldukları için bitkisel bir hayat yaşayan ufak hayvanlardır. Su hayvanları olan deniz süngerleri çok hücreli canlılardır. Deniz süngerlerinin 5000’e yakın türü vardır. Bunlardan birkaçı, bizim temizlik için kullandığımız süngerlerdir yani evde kullandığımız süngerler, bu süngerlerin iskeletleridir. Bitkiye de benzetilen bu canlılar tatlı su ve deniz diplerinde kayalara, hayvan kabuklarına veya zemine yapışarak yaşarlar. Tek başına yaşayanlar görülse de genelde toplu halde yaşam sürerler. Toplu halde yaşayarak sünger tarlaları oluştururlar.

   Tatlı suda yaşan cinsi dışında tamamına yakını denizde yaşar. Derin ve sıcak denizlerde yaşamayı severler. Belirli bir şekilleri yoktur. Süngerlerin pek çoğunun vücudu silindir şeklindedir. Vücutlarında bulunan delikler, suyun içeri girmesini sağlar. Ayrıca bu boşluklardan suyla birlikte besin maddeleri de girer. Süngerler suyu içine alıp filtre eder, böylece suyu temizlemiş olurlar. Sonra da içlerine takılan şeyleri yerler. Bitkilerle ve küçük deniz canlıları ve hayvanlarla beslenirler. Denizin dibinde kümeleşerek dururlar. Doku ve organları bulunmayan bu canlılar kendilerini kolaylıkla kamufle edebilir ve ortama uyum sağlayabilirler. Bu uyumlulukları onları bitkilere benzetmeye daha uygundur. Süngerlerde çoğalma eşeyli ve eşeysiz olmak üzere 2 şekilde gerçekleşir. Tomurcuklanma ile çoğalsalar da, yumurtayla da ürüyenleri bulunur. 

Deniz Süngerleri Ne İşe Yarar?

Deniz süngeri ev temizliğinin yanında vücut temizliği için kullanılır. Ölü derileri ve ölü hücreleri vücuttan temizleyerek def eder. Bu amaçla vücut temizliği için kullandığımız bu süngerler kozmetik dükkânlarında satılırlar ancak bir çoğu sahtedir. Gerçek süngerler diğerlerine göre görünüşlerinden ve fiyatlarından ayırt edilebilirler. Gerçek süngerler diğerlerine göre bakıldığında daha diğerleri basit dururken, gerçek sünger orijinal durur ve gerçek deniz süngeri fiyatları diğerlerine göre pahalıdır.

Sünger Avcılığı

   Sünger avcılığı 1925’ten beri yapılmaktadır. Eski devirlerde dalgıçlar 20 metre derinliğe inerek kesici aletler yardımıyla süngerleri alt taraflarından keserlerdi. Sonraları denizin dibini sürtme ağlarla ve balıkçı tekneleriyle çok miktarda sünger toplanmaya başlandı. Ancak bu yöntem genç süngerleri de kopardığından zararlı oluyordu. Sünger avcılığı yapan kişiler dalgıç kıyafeti giyerek ellerinde keskin bir bıçak ile denize dalarlar ve süngerleri kesip kopararak torbalarına koyarak toplarlar. Bu usulde avcılar süngerleri inceleyerek kaliteli olup işe yarayacak olanlarını toplarlar. Süngerler denizden çıkartıldıktan sonra hemen temizlenir. İyice dövülerek içindeki sert maddeler ezilir ve yıkanır. Bu işlemden sonra istediğimiz şekilde keserek süngere form verilir ve kurumaya bırakılır. Toplanan süngerler temizleme ve kurutma işlemlerinden sonra piyasaya sürülür. Dünyanın en zengin sünger avcılığı alanı Meksika Körfezi’ndeki Florida sahilleridir. Sünger avcılığı Türkiye’de daha çok Güney Ege Bodrum, Marmaris kıyılarında ve Akdeniz kıyılarında yapılır.