Ana sayfa » Dalgıçlar Neden Vurgun Yer?
Deniz altında Yaşam

Dalgıçlar Neden Vurgun Yer?

Denizde vurgun yemek

Vurgun deniz yüzeyi ile deniz dibi arasındaki basınç farklılığından kaynaklanan bir durumdur. İnsanlar tarih boyunca bazı ihtiyaçlarını gidermek için denize dalarlar. Kimileri eğlence amaçlı dalgıçlık yapmış, kimileri denizin altından besin maddeleri çıkarmış, bazıları da denizi temizlemek için su altında bulunmuştur. Deniz seviyesinde olan hava basıncı atmosferdir. İnsanlarda bulunan solunum ve dolaşım sistem atmosfer olan basınca göre ayarlıdır. Suyun içinde diplere doğru ilerledikçe basınç daha da fazlalaşır. Her 10 metrede 1 derece, atmosfer basıncı artar. 50 metre derinde atmosfer basıncı 5’tir. Derinlere gidildikçe akciğer kapasitesi düşer ve kan basını yükselir. Bu olaylar sonucu vücut ısısı düştüğü için kalp atışı hızlanır ve bilinç kapanmaya başlar. 30 metreden daha derinlere dalacak olanlar mutlaka tüp ile bu mesafelere dalmalıdır. Derine dalıp ardından süratle su yüzeyine çıktıklarında ani olarak değişen atmosfer basıncından dolayı vurgun yerler. Aniden su yüzeyine çıktığımızda gazlar süratle genişler. Özellikle azot gazı damarlarda genleşerek hayati hasarlarına sebep olur. Dalışla birlikte basınçta yükselmektedir. Vücut dokularında artmış halde bulunan azot gazı basıncın azalmasıyla sıvı halden gaz hale geçer. Bundan dolayı doku ya da kan damarları içinde kabarcıklar oluşur. Bu durum damarlarda tıkanmaya neden olur. Tıkanmayla birlikte vurgun yiyen hastada kan akışı engellenir. Acil müdahale yapılmadığı takdirde ise doku kaybı ve ölümlere neden olur.

Vurgun Yiyen Kişilere Ne Yapılmalıdır?

Vurgun yani Dekompresyon hastalığına maruz kalmış kişi en yakın bir sağlık kuruluşuna, oradan da en yakın atmosfer odası olan bir hastaneye sevk edilmelidir. Bu sırada yapacağımız şey ise vurgun yemiş kişiye %100 oksijen solutmaktır. Burada zaman çok önemlidir. En fazla 3 saat içerisinde basınç odasının bulunduğu bir merkeze hastayı nakil etmemiz gereklidir.

Summary
Dalgıçlar Neden Vurgun Yer?
Article Name
Dalgıçlar Neden Vurgun Yer?
Description
Vurgun deniz yüzeyi ile deniz dibi arasındaki basınç farklılığından kaynaklanan bir durumdur. Suyun içinde diplere doğru ilerledikçe basınç daha da fazlalaşır. Derinlere gidildikçe akciğer kapasitesi düşer ve kan basını yükselir. Bu olaylar sonucu vücut ısısı düştüğü için kalp atışı hızlanır ve bilinç kapanmaya başlar. Derine dalıp ardından süratle su yüzeyine çıktıklarında ani olarak değişen atmosfer basıncından dolayı vurgun yerler. Acil müdahale yapılmadığı takdirde ise doku kaybı ve ölümlere neden olur.
Author