Ana sayfa » Bitkiler Gerçekten Sevgiyle Mi Büyür?
Bitkilerin Dünyası

Bitkiler Gerçekten Sevgiyle Mi Büyür?

Müziğin bitkiler üzerindeki etkisi

Her güzel şeyin başlangıcı sevgidir. İnsanlar arasında yaşanan sevgiyle, bitkilere gösterilen sevgi aynı değildir. İnsanlar mutlu edilmekten hoşlanırlar, sevginizi göstermeniz gereklidir. Hediye alarak, onu sevdiğinizi söyleyerek, onun hep yanında olarak sevginizi gösterebilirsiniz. Bitkilere sevginizi göstermenin en güzel yolu ise bakımına özen göstermektir. Onu dozuna sulayabilir ve ilgi gösterebilirsiniz. Hatta bazen çiçeklerle konuşmak bile onların büyümesinde etkili olabilir. Sevgiyle yapılan her şey daha güzel ve başarılı olur.

Aslında bitkilerin sizin dediklerinizi anlaması, sevginizi anlaması, dinlettiğiniz müziği dinlemesi ve buna göre büyüme göstermesi mümkün değildir. Bitkilere müzik dinletildiğinde veya onunla konuşulduğunda büyüdüklerine inanılır ancak bu büyüme müziği dinlediklerinden ya da sizin söylediklerinizi anladıklarından değil, sebebi basit titreşimler ve vücudunuzdan salgıladığınız gazlardır. Yoksa bitkiye iltifat da etseniz veya sövseniz de bunu anlamaz ancak büyüme göstermişse sizin bitkiye yakın mesafeden salgıladığınız gazların etkisi olmuş olabilir. İnsanların konuşurken yaydığı karbondioksit gazı, bulundukları ortamda bitkiler için sağlıklıdır. Artan karbondioksit miktarı ile fotosentez hızları artar ve gelişimi hızlanır. Konuşurken aldığımız nefesin yani havanın %79 civarı azot, %21 civarı oksijen, bir miktarı ise diğer önemsiz gazlardır. Konuşurken verdiğimiz nefesin ise %78’i azot, %18’i oksijen, %4’ü karbondioksittir. Bu nedenle konuşurken ortamda karbondioksit oranı artar. Bu da bitkiye fotosentez hızını arttırarak büyümesine katkı sağlar. Yani bitkilerle konuşmayıp, onların yanına bir karbondioksit kaynağı koysanız da, yine aynı hızla büyüme göstereceklerdir. Bitkileri okşamakta onların dokunulduğunu hissettiklerinden dolayı büyümezler. Onları hareket ettirmek besin ve su iletimini kolaylaştırır. Yoksa fiziksel temasta bir hayvanı sevmek gibi algılanmamalıdır.

Müziğin Bitkiler Üzerindeki Etkisi

Aynı durum müzik için de geçerlidir. Çok kötü bir müzik de dinletseniz, çok hoş bir müzik de dinletseniz büyüme göstermişse bu müziği dinlediğinden değil, çalarken yaydığı titreşimdir ve eğer şarkıyı siz söylüyorsanız çevreye yaydığınız karbondioksit gazıdır. (Aslında şarkıyı siz söylüyorsanız onlara şarkı söylemek ile konuşmak bitki açısından aynı algılanır). Hatta yaydığı titreşimden ötürü metal müzik daha faydalı olduğunu belirtenler olmuştur. Ancak yapılan bir deney neticesinde bitkilere çok yüksek sesli rock ve metal müzik dinletiliyor. Ama bitkilerin yüksek sesli rock müziği sevmedikleri sonucu çıkıyor. Hatta uzun süreli devam edildiği zaman yapraklarda küçülmeler olduğu (yeni çıkan yapraklarda) ve bitkilerin fazla sulandıklarında gösterdikleri etkilere benzer etkiler sergiledikleri gözlemleniyor. Bitkilere iyi gelen şey müzik değil, müziğin ritmine göre çevreye yaydığı titreşimlerdir ve eğer şarkıyı siz söylüyorsanız(yani konuşma durumu) yaydığınız karbondioksittir.

Yunus

Yorum Ekle

Yorum göndermek için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.