Ana sayfa » Bademciklerimiz Neden Şişer
İnsan Vücudu

Bademciklerimiz Neden Şişer

Bademciklerimiz ne işe yarar

Bademciklerimiz vücudumuzun en önemli savunma organlarımızdan biridir. Bademcikler lenfatik sistemdeki diğer organlar gibi bağışıklık sisteminin bir bölümünü oluşturarak enfeksiyonlara karşı vücudu koruma görevi görürler. Bademcikler ağızımıza giren mikropları ilerlemeden yakalar ve onlarla savaşır. Bademciklerimizin de diğer organlar gibi bir görevi vardır ancak olmazsa olmaz değillerdir. Bu nedenle çocukluk yaşta bademciklerin alındığı da olur. Çocukların bağışıklık sistemi, erişkinlere göre daha zayıf olduğundan çocuklar daha sık hastalanırlar ve bademcikleri şişer. Bademcikleri aldırma ameliyatında kesin bir yaş aralığı olmamakla birlikte, bu işlem çocuklarda daha sık yapıldığı için genel olarak 3-8 yaş aralığındaki kişilere bu ameliyat uygulanır. Ameliyata karar vermek için yılda 5-6 dan fazla bademcik iltihabı geçirmek veya bir bademciğin aşırı büyüyerek boğaz yolunu tıkaması sonucu ortaya çıkan sorunlar sebebiyle bademcik ameliyatına doktor tarafından karar verilir. Bademciklerimiz bakteri veya virüslerle enfekte olması neticesinde boyutunun büyümesine bademcik şişmesi olarak söylenir. Bademciklerin büyüyüp üzerinde beyaz benekler oluşmuşsa ve daha fazla kızarmışsa mikrop kapmışsınız demektir. Bademcik şişmesi belirtileri ile boğaz ağrısı, ateş, yutma güçlüğü, halsizlik, titreme, kırgınlık, ses değişikliği, ağızda kötü koku, boyun bezelerinde şişme, gibi şikayetler oluşur.  Bademcikler antikor adını verdiğimiz bir madde salgılayarak mikropları durdurmaya çalışır.  Ancak aşırı derecede zararlı bakteri ve mikroplar ile karşılaşırsa salgıladığı antikor maddesini çoğaltır ve bakterilerin etkisiyle şişmeye başlar. Şiştiklerinde bize sıkıntı verse de, aslında bademcikler bizi daha kötü hastalıklardan koruduğu için bu hale gelmektedir.

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Yeterli sıvı alımı ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek amaçlı sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek önemlidir. Sebze çorbası ve et suyu ile tavuk suyu çorbası gibi çorbalar hem besleyicidir hem de yemek yerken yutma güçlüğü çekiyorsak bu sıvı gıda bize yardımcı olur. Bademciklerimizin üzerindeki mikrobu kırmak amaçlı ağız bakımı ve temizliği için antiseptik gargaralar kullanabiliriz. Bu gargaralara örnek olarak günde 2-3 sefer ile evde yapabileceğimiz limon suyuna tuz döküp gargara yapmak ve sirkeyi gargara yapmaktır. Bu sıvıları bademciklerimize ulaştırarak gargara yaparsak, bademciklerimize gelen mikrobu kırmak için evde bulunan bu ürünlerle kendimize faydalı bir iş yapmış oluruz. Bunun haricinde hastaya yatak istirahati, yeterli sıvı alımı, ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlar ile antibiyotik verilir. Antibiyotikler bu hastalığı tedavide iyi yönde çok hızlı reaksiyon göstersede günümüzde ülkemiz açısından aşırı kullanım da bir hayli artmıştır. Antibiyotik bu hastalığı hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı olsa da, fazla kullanımı vücutta ciddi yan etkiler ortaya çıkarır. Türkiye, OECD ülkeleri arasında kişi başına antibiyotik kullanımının en çok olduğu ülke. Bilinçsiz tüketim nedeniyle bakterilere direnç oranları artmaktadır. Bakterilerin antibiyotiğe direnç göstermesi sonucu 30 yıl içinde 2 milyon 400 bin kişi yaşamını yitirme ihtimali son araştırmaya göre ortaya çıkmıştır. Türkiye, Yunanistan ve Kore ile en çok etkilenen ülkelerin başında olacak. Yine de doktor gözetiminde gerekli dozda, bilinçli ve gerekli durumlarda alınan antibiyotik bu hastalığı önemli ölçüde bitirir.

İnsan vücudu ile alaklı farklı bir bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Summary
Bademciklerimiz Neden Şişer
Article Name
Bademciklerimiz Neden Şişer
Description
Bademcikler antikor adını verdiğimiz bir madde salgılayarak mikropları durdurmaya çalışır. Ancak aşırı derecede zararlı bakteri ve mikroplar ile karşılaşırsa salgıladığı antikor maddesini çoğaltır ve bakterilerin etkisiyle şişmeye başlar. Aslında bademcikler bizi daha kötü hastalıklardan koruduğu için bu hale gelmektedir.
Author