Ana sayfa » Ayçiçekleri Neden Güneşe Döner?
Bitkilerin Dünyası

Ayçiçekleri Neden Güneşe Döner?

Ayçiçekleri Neden Güneşe Bakar

   Ayçiçekleri neden güneşe bakar? İşte nedeni…
Ayçiçeklerine günebakan, gündöndü, gün çiçeği de denilmektedir. Bu isimlerin verilmesinin nedeni ayçiçeklerinin, güneş ne taraftaysa o yöne dönmelerinden kaynaklanır. Böylece ayçiçeğine neden günebakan denir sorusunun cevabını da öğrenmiş olduk. Bitkileri hareket etmeyen canlılar olarak biliriz ancak belli oranda hareket ederler. Ayçiçekleri bu duruma verilecek en güzel örnek bir bitkidir. Ayçiçekleri Papatyagiller ailesinin bir mensubudur. Ayçiçekleri, ışığın her taraftan eşit aldığı alanlarda düz bir şekilde büyüdükleri görülmüştür. Eğer güneş ışığı tek bir noktadan geliyorsa, o zaman ışığa doğru yüzlerini dönerler. Bu nedenle açık alanda ekilen ayçiçekleri, yüzlerini güneşe dönerler. Ayçiçekleri oksin hormonu sebebiyle güneşe dönerler. Bu hormon bitkinin ne şekilde büyüyeceğini, yönünü ve miktarını da belirler. Oksin hormonu bitkinin üstünde yer alır ve aşağıya doğru inerken, bitkinin ışık almayan kısmında yoğunlaşır. Bu sebeple bitkinin karanlıkta kalan kısmı daha çabuk büyür ve bitki aydınlık tarafa doğru eğilir. Ayçiçekleri gelişimi tamamlandığında, bu ağırlıktan dolayı fazla hareket edemez ve doğu yönünde kalıcı olarak kalırlar. Güneşe dönme eğilimi sadece ayçiçeklerinde değil, başka birçok bitkide de bulunur. Oksin hormonu, ışığın geldiği noktadan ışığın gelmediği noktaya doğru ilerlediği için bitkiler ışığa, yani güneşe dönerler.

Ayçiçeği Nerede Yetiştirilir?

Halk arasında günebakan, gündöndü gibi isimleriyle de bilinen Ayçiçeği yuvarlak şekilde sarı yapraklarıyla açan ve içerisinde yüzlerce yağlı çekirdek bulunan bir bitkidir. Çekirdeklerini çerez, sıvı yağ ve hayvan yemi olarak kullanırız. Tohumları farbrikada işlenerek sık sık yediğimiz çekirdek olarak satışa sunulur. En çok Marmara Bölgesi’nde (Trakya) yaygın şekilde yetiştirilir. Ayçiçeği neden Marmara bölgesinde yetişir diye bir soru aklımıza gelirse eğer Marmara Bölgesi’nde daha çok Trakya’da ki toğrağın suyu tutma özelliği, güneşin ve ısının uygunluğu nedeniyle ayçiçek tarımı yaygın olarak bu bölgede yapılmaktadır. Ayrıca hava sıcaklığının çok yüksek dereceleri bulanan bölgelerde yetişme ihtimali olmasına rağmen nemi sevmeyip ihtiyaç duymadığından dolayı genellikle Marmara/Trakya bölgesi yetiştiriciliği daha yaygındır. Marmara Bölgesi’nden sonra, Marmara Bölgesi’ne oranla epey azalarak İç Anadolu, Karadeniz ve Ege’de de ayçiçeği ekimi yapılmaktadır.

Summary
Ayçiçekleri Neden Güneşe Dönerler?
Article Name
Ayçiçekleri Neden Güneşe Dönerler?
Description
Ayçiçeklerinin, ışığın her taraftan eşit aldığı alanlarda düz bir şekilde büyüdükleri görülmüştür. Eğer güneş ışığı tek bir noktadan geliyorsa, o zaman ışığıa doğru yüzlerini dönerler. Bu nedenle açık alanda ekilen ayçiçekleri, yüzlerini güneşe dönerler.
Author