Ana sayfa » Alice Harikalar Diyarında Sendromu
İnsan Vücudu

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

AIWS Sendromu

Bu sendromda insan gördüğü cisimleri algılamada bozulmalar gözlemlediği sendromdur. İnsanlarda nesnelerin görünüş algısında nörolojik rahatsızlıkların en ilginç olanlarındandır. Örneğin; karşıdan gelen otobüsü ufacık görmemiz gibi. Bir insan aslında karşıdan gelen kocaman otobüsü mesafe olarak ufacık görmesini gerektirecek uzaklıkta değilse ancak böyle görüyorsa bu sendroma tutulmuş demektir. Başka bir önekte uçan bir serçeyi bir fil büyüklüğünde görülüyorsa veya ağaçları olduğundan daha uzun göğe daha yakın bir şekilde görülüyorsa, bir insanı olduğundan daha büyük veya sadece kafasını veya ellerini olduğundan daha büyük görüyorsa bu hastalığa yakalanışmış demektir

Bu ilginç ismini Lewis Carroll’un Alice Harikalar Diyarında kitabından alan sendroum ilk olarak psikiyatrist John Todd ortaya çıkarmış. Bu sendromda görülen bulguların, hikayedeki olaylara benzerliğinden dolayı bu ismi (Alice In Wonderland Syndrome/AIWS) koymuş. Üstelik romanın yazarı da bu sendromdan mustaripti. Bu sendrom genellikle çocuklarda görülüp yirmili yaşların başında genellikle etkisini yitiriyor. Genellikle de geceleri görülür. Mesela karanlık ortamda ellerimizi veya oda da ki cisimleri olduğundan büyük görülebiliriz.

AIWS Belirtileri Nelerdir?

  • Görülen nesnelerin boyut ve şekillerini farklı algılama.
  • Görselleri ve zamanı algılamada bozulma.
  • Dokunma duyusunun bozulması. Örneğin bir pamuğu ellediğimizde sert bir cisimmiş gibi algılama.
  • Sesleri algılamada bozukluk.
  • Lilliput halüsinasyonları (Jonathan Swift’in Gulliver’in Maceraları’nda ki Küçük İnsanlar İmparatoru Lilliput’tan alır.)

AIWS Sendromunun oluşmasına sebep olan etkenler ise psikoaktif ilaç kullanılması, temporal lob epilepsisi ve beyin tümörleri bu sendromu başlatan etkenler olabiliyor. Ancak hiçbir hastalığı olmayan insanlarda da oluşabilen nörolojik ve psikolojik bir rahatsızlıktır. Aslında pek çok kişi bu sendromu hayatında 1-2 kez yaşıyor ancak anlayamıyor. Çünkü bu sendroma yakalanmış derecede olmadığından anlayamıyor ya da umursamıyor. Bu görmede, farklılık sayısı ve süresi uzadığında bu sendroma yakalandığımızı o zaman anlıyoruz.

Alice Harikalar Diyarı Sendromunun Tedavisi

Doktorlar bu hastalığı migren ve epilepsi ile de ilişkilendiriyor ancak tam olarak nedeni bilinmeyen psikolojik ve nörolojik bir rahatsızlıktır. Tedavisi migren hastalığına benzer şekilde yapılır. Doktor yönlendirmesi ile hastalar antidepresanlar, antikonvülzanlar, beta blokerleri ve Ca kanal blokerleri kullanırlar ve bazı hastalarda migren diyetini de uygulanabilir. Halüsinasyonlar, yorgunluk ve uykusuzluk bolca olacağından uyku ağırlıklı istirahat şarttır. Psikolojik bir rahatsızlık olduğundan bu sendrom ile mustarip kişiler ile ilişki kurmak hastayı rahatlatır.

Bu Sendromun İsminin Tarihi Geçmişi

Yaklaşık 140 yıl önce aslında bir matematikçi, Anglikan papazı ve fotoğrafçı olan Lewis Carroll (Charles Lutwidge Dodgson) kasabaya yeni taşınan ailenin kızı Alice Liddell ile ilgilenmek maksadıyla Alice Harikalar Diyarında ve Aynanın İçinden kitaplarını yazdı. Kitap gerçeküstü olmasına rağmen çocuk romanları literatürüne geçer. Öğrencilerinin anlattığına göre Lewis Carroll da AIWS hastasıydı, kitabın içinde geçen “Bir kuzgun neden çalışma masasına benzer?” cümlesi de bunu doğrulamaktadır. Bu kitap dünyanın en ilginç 7. hastalığına ismini verdi. Alice harikalar diyarında sendromu, Secret Garden isimli bir Kore dizisine de konu olmuştur.