Ana sayfa » Yıldızlar Ne Renktir?
Gizemli Evren

Yıldızlar Ne Renktir?

Yıldızlar Hangi Renktir

   Yıldızlar, gökyüzüne baktığımızda nokta şeklinde gözükürler ve köşeleri yoktur. Renklerine göre, parlaklıklarına göre, büyüklüklerine göre ayrılırlar. Gökyüzüne dikkatlice baktığımızda bunu fark edebiliriz. Bunların sebebi yıldızların farklı evrelerde olmasıdır. Mesela yeni oluşan genç yıldızlar küçük, çok sıcak ve mavi beyaz renktedir. Orta yaştaki bir yıldız olan güneş çok sıcak ve sarı renktedir. Daha yaşlı yıldızlarsa büyük, sıcaklığı daha az ve kırmızı renktedir. Sıcaklık, yıldızın çekirdeğindeki nükleer reaksiyon sonucu alevsiz olarak meydan gelir. Başka bir söylemle, yıldızları ısıtan şey ateş değildir. Ama bizler Dünya üzerinde sıcaklığın sadece “kimyasal bir reaksiyon olan” ateş ile oluştuğunu gözlemleriz ama bu bir yanılgıdır. Dünya üzerinde gördüğümüz alevlerin rengini de sadece sıcaklık belirlemez. Alevi oluşturan kimyasal madde de renge etki eder. Bir maddeyi fazla ısıtırsak renginin giderek maviye dönüştüğünü görürüz.

Bir tahtayı yaktığımızda, tahtanın yanında yanmakta olan ateş mavidir. Yanan ateş, kaynağından uzaklaştıkça, alevi meydana getiren partiküller soğuduğu için maviden kırmızı renge doğru geçer.  Mesela bir kibrit yaktığımızda ateş, kaynağına en yakınken mavi renktedir. Ancak, kaynağından uzaklaştıkça havadaki görece düşük sıcaklıkla karşılaşınca yavaş yavaş sıcaklığını kaybeder, mavi renkten beyaza, beyazdan sarıya, sarı renkten de kırmızıya döner ve en sonunda kaybolur. Bir kibrit yaktığımızda mavi alevli kısım aslında 1.000 santigrat dereceden düşük sıcaklıkta olmasına rağmen mavidir, bunun nedeni alevi oluşturan kimyasallar bu rengi yayarlar.

yıldızlar hangi renktir

Yıldızların durumu da bu renk ve sıcaklık ilişkisi içerisindedir. Yıldızlarda alev bulunmaz. Sıcaklık, yıldızın çekirdeğindeki nükleer reaksiyon sonucu alevsiz olarak meydana gelir. Yani yıldızları ısıtan ve rengini veren ateş değildir. Sıcaklıklarına göre yıldızlar. Sıcak yıldızların ışığı mavi, soğuk yıldızlarınkiyse kırmızıdır. Yıldızın rengini, çekirdek bölgesindeki nükleer reaksiyonun miktarı belirler. Sıcak ve büyük yıldızlarda bu reaksiyon çok fazla olduğundan yıldız da orantılı olarak o kadar daha fazla ısınır ve rengi de buna bağlı olarak kırmızıdan maviye doğru (yıldızların renk sıralaması kırmızı, sarı, beyaz, mavi şeklinde) farklılık gösterir.

Bu anlatılanlara göre kırmızı yıldızlara soğuk deriz ancak soğuk değildirler, bu başka reaksyonlara bağlı olarak düşündüğümüz bir tanımlamadır. Mavi renkli yıldızlar 30.000 santigrat dereceden fazla sıcak olabiliyorken, kırmızı renkli yıldızlar 2.500 – 3.000 derece kadar sıcaktırlar. Haliyle 30.000 derecelik bir sıcaklığa karşı 2.500 derece, 12 kat soğuktur.

Yunus

Yorumlar

Yorum göndermek için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.