Ana sayfa » Güneş ve Ay Tutulması Nasıl Oluşur?
Gizemli Evren

Güneş ve Ay Tutulması Nasıl Oluşur?

Güneş ve Ay tutulması Nasıl Oluşur?

Güneş tutulması olurken ay ve dünya, Güneş etrafındaki dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Dünya ile Güneş’in arasına Ay’ın girmesiyle Güneş tutulması meydana gelir. Güneş tutulması yılda en az iki, en çok 5 defa meydana gelir. Dünya’nın yörünge düzlemiyle Ay’ın  yörünge düzleminin aynı olmaması nedeniyle bu durum oluşur. Yörüngde düzlemleri aynı doğrultuda olsaydı yılda 12 defa Güneş tutulmasına şahit olacaktık. Güneş tutulması, Türkiye’den fazla gözükmemektedir. Türkiye’den nadiren gözlemlenir. Eğer böyle bir olaya şahit olursanız çıplak gözle bakmamak gerekir. Ultraviyole ve kızılötesi zararlı ışınları gözlere zarar verebilir. Bunun için özel yapılmış gözlükleri kullanabilirsiniz.
   Ay tutulması ise dünyanın ay ile güneş arasına girmesidir. Ay’ın dünyanın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi sonucunda görülür. Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay’ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Ayrıca Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması denen bir hadisede nadiren gerçekleşmektedir.

Summary
Güneş Tutulması ve Ay Tutulması Nasıl Oluşur?
Article Name
Güneş Tutulması ve Ay Tutulması Nasıl Oluşur?
Description
Dünya ile Güneş'in arasına Ay'ın girmesiyle Güneş tutulması meydana gelir. Dünya'nın yörünge düzlemiyle Ay'ın  yörünge düzleminin aynı olmaması nedeniyle bu durum oluşur. Ay tutulması ise dünyanın ay ile güneş arasına girmesidir. Ay'ın dünyanın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi sonucunda görülür.
Author