Ana sayfa » Gökyüzündeki Yıldızların Sayısı Ne Kadardır?
Gizemli Evren

Gökyüzündeki Yıldızların Sayısı Ne Kadardır?

Yıldızları sayabilir miyiz

Bulunduğumuz ortamdaki aydınlık durumu azsa ve bulutsuz bir gecedeysek gökyüzüne baktığımızda binlerce yıldız görürüz. Gece loş bir ortamda ve açık bir havada gökyüzüne baktığımızda acaba gökyüzünde kaç tane yıldız vardır, yıldızların sayısı ne kadardır diye düşünenlerimiz olmuştur.

Evrendeki yıldızları saymak, kumsaldaki kum tanelerini saymak kadar imkansıza yakın bir durumdur. Yıldızları saymak neredeyse imkânsızdır. Fakat yıldızlar hakkında araştırma yapan astroloji uzmanları sayılarını tahmin edebilmektedir. Yıldızların birçok galaksisi ve gök adası vardır. Yani yıldızları parlaklıklarına göre, yoğunluklarına göre ve kümelerine göre ayırabiliriz. Mesela Samanyolu galaksisinde yaklaşık olarak 300 milyar yıldız olduğu saptanmıştır. Ayrıca bazı bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda gökyüzünde 70 sekstilyon yıldız olduğu tahminler arasında yer alır. Bu bulguyu, gökyüzündeki yıldızların sayısı yeryüzündeki kum tanelerinin 10 katından daha fazladır şekilde yorumlayanlar da vardır.

Summary
Yıldızları Sayabilir Miyiz?
Article Name
Yıldızları Sayabilir Miyiz?
Description
Yıldızları saymak neredeyse imkânsızdır. yıldızları parlaklıklarına göre, yoğunluklarına göre ve kümelerine göre ayırabiliriz. Mesela Samanyolu galaksisinde yaklaşık olarak 300 milyar yıldız olduğu saptanmıştır. Ayrıca bazı bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda gökyüzünde 70 sekstilyon yıldız olduğu tahminler arasında yer alır.
Author