Ana sayfa » Gök Gürültüsü ve Yıldırımlar Nasıl Oluşur
Gizemli Evren

Gök Gürültüsü ve Yıldırımlar Nasıl Oluşur

Gök Gürültüsü ve Yıldırımlar Nasıl Oluşur?

  Gök gürültüsü ve yıldırımlar gibi ilginç doğa olayları insanların daima ilgisini çekmiştir. Bu olayları fotoğraflamak için hevesle bekleyen insanlar vardır. Yağmurlu havalarda oluşan ve insanların irkilmesine sebep olan gök gürültüsü ve yıldırımlar nedir ve nasıl oluşur?

   Hepimiz fark etmişizdir gök gürültüsünden evvel şimşek çakar ve gök gürültüsünü parlayan ışık olan şimşekten sonra duyarız. Bunun sebebi ses hızının ışık hızından daha yavaş olmasından kaynaklanır. Gök gürültüsü, şimşek çakmasından sonra meydana gelen, patlamaya benzeyen bir sestir. Yıldırım ve şimşek çaktıktan sonra ki elektrik boşalması sebebiyle, yıldırımların oluştuğu alanda ani sıcaklık ve basınç yükselmesi oluşur. Aşırı derece ısınan havanın da basıncı çok fazla artar. Bu sıcaklık yaklaşık 30.000 °C’ye kadar yükselir. Ancak bu sıcaklık mikrosaniye ölçeğine eşdeğer bir sürede gerçekleşir. Ani artan sıcaklık ile hava aşırı derece genleşir. Bu genleşme neticesinde havada sonik patlama ve çatlama sesleri duyulur. Bu patlama seslerine gök gürültüsü denir. Bu ani ve yüksek seviyede olan patlamalar bazen insanları korkutur. Fakat gök gürültüsünün sesi bize ulaştığında, sahip olduğu elektrik yüküyle işi çoktan bitmiştir. Şimşek çakmadan gök gürültüsü oluşmaz. Önce havanın sıcaklığının artması gerekir. Yıldırım da özel bir şimşek türüdür.

   Elektrik yüklü fırtına bulutlarının birbirleri arasında veya yer arasında gerçekleşen yük aktarımları sonucu da yıldırımlar meydana gelir. Yıldırımların şeklini zikzaklı bir yol veya kuru ağaç dallarına benzetebiliriz. Bu şekilli alır ve aşağı doğru iner. Yıldırımlar da bulut ile yeryüzü arasında meydana gelir ve yere düşerse, düştüğü yere bağlı çok tehlikeli olabilir. Yıldırım Düşmelerinin çoğu açık alanlarda gerçekleşmektedir. Bir canlının üzerine düşerse hayatını kaybetmesine veya bir binaya düşerse yangın çıkmasına sebebiyet verebilir. Elektrik yüklü bulut ile yer arasında ani ve voltu çok yüksek(yaklaşık 100 milyon volt) bir elektrik akımı olur.

 

  

   

Summary
Description
Elektrik yüklü fırtına bulutlarının birbirleri arasında veya yer arasında gerçekleşen yük aktarımları sonucu yıldırımlar meydana gelir. Gök gürültüsü, yıldırımın konumuna ve oluşma şekline bağlı olarak şiddetli ve ani bir çatlama sesi ya da daha alçak sesli ve uzun süreli gümbürtüler şeklinde duyabiliriz. Gök gürültüsü, şimşek çakmasından sonra meydana gelen, patlamaya benzeyen sestir. İlk önce şimşek çakar. Daha sonra gök gürültüsü duyulur.
Author