Ana sayfa » Ay Olmasaydı Dünyamız Nasıl Olurdu?
Gizemli Evren

Ay Olmasaydı Dünyamız Nasıl Olurdu?

Ay olmasaydı dünyamız nasıl olurdu

Ay olmasaydı ne olurdu maddeler halinde aşağıda açıkladık. Ama önce konuya kısaca bir değinelim. Gezegenlerin çevresinde dönen cisimlere uydu denir. Ay‘da Dünya‘nın çevresindeki bir yörüngede bulunduğundan Dünya’nın uydusudur. Dünya’nın uydusu Ay, büyük olduğundan Dünya’nın dönme merkezini sabitleyerek, yaşam için uygun iklim koşullarının korunmasını sağlar. Ay’ın nasıl oluştuğu tam olarak bilmiyoruz ancak Güneş Sistemi’nin oluşmasından 30-50 milyon yıl sonra meydana geldiği düşünülmekte. Ay ilk oluştuğunda Dünya’ya fazlasıyla yakındı. Şu anda 384.400 kilometre uzağımızda olan ay ilk oluştuğunda sadece 25.000 kilometre uzağımızdaydı. Ay bu kadar kısa mesafedeyken o zamanlar Dünya’da hayat yoktu. Eğer olsaydı o zaman ki insanlar Ay’ı şimdikinden 10-20 kat daha büyük görmüş olacaklardı.

Ay Olmasaydı Ne Olurdu?

  • Günler kısalarak Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü 10 saat olacaktı.
  • Bazı canlı türleri yaşamlarını gece sürdür ve üreme için geceyi beklerler. Bu yüzden ay ışığında hayatlarını sürdüren canlılar gelişim gösteremezlerdi.
  • Ay, Dünya’ya karşı bir kalkan vazifesi gördüğünden uzaydaki sayısız kayan gök taşlarından Dünya daha fazla nasibini alırdı.
  • Işığını Güneş’ten alan Ay, ışığını ve verdiği az da olsa ısınını Dünya’ya yansıtamazdı. Eğer böyle olsaydı Dünya geceleri daha karanlık ve biraz daha soğuk olurdu.
  • Dünya, iklim koşullarından dolayı şiddetli kasırgaların ve fırtınaların hiç bitmediği bir gezgen olurdu.
  • Atmosfer bugünkü gibi değil, daha kalın bir atmosfere sahip olurduk.
  • Mevsimler bildiğimiz sırayla oluşmazdı.
  • Ay olmadığından Dünya için önemli olan ve Dünya yüzeyi sıcaklığını ilgilendiren med-cezir hadisesi büyük oranda azalırdı (Çok düşük oranda Güneş ile de med-cezirler yaşanır). Gel-gitler bildiğimiz gibi gerçekleşmeyeceğinden Dünya’da yaşam çok zor olurdu.
  • Dünya sadece Güneş’in varlığı ile oluşan yağmurlar, rüzgarlar ve mevsimlerin var olduğu boş bir gezegen olurdu.

Ay olmasaydı eğer Dünya’da yaşanacak sonuçlar canlı yaşamına büyük zararlar verirdi ve canlılar için zor bir hayat olurdu ancak yine de Dünya’da yaşam son bulmazdı.

Summary
Ay Olmasaydı Ne Olurdu?
Article Name
Ay Olmasaydı Ne Olurdu?
Description
Gezegenlerin çevresinde dönen cisimlere uydu denir. Ay'da Dünya'nın çevresindeki bir yörüngede bulunduğundan Dünya'nın uydusudur. Dünya'nın uydusu Ay, büyük olduğu için yeryüzünün dönme merkezini sabitleyerek, yaşam için elverişli iklim koşullarının korunmasını sağlar. Ay’ın nasıl oluştuğu net olarak bilmesek de, Güneş Sistemi’nin oluşmasından 30-50 milyon yıl sonra meydana geldiği düşünülüyor.
Author